800x6001024x768Auto Width
Hlavné menu
Kedy zvoní ?
Organizácia školského roka
Prázdniny
Školský poriadok
Zmluvy, faktúry, objednávky
Profil verejného obstarávateľa
Ochrana osobných údajov
Pracovné ponuky
Webmail
zsspisskystiavnik.edupage.org
*********************
Video
Sunny Boys - Lístoček z javora
Sunny Boys - To sara
Naši deviataci o korone
RTVS - DAJ SI ČAS
Milión detí sa modlí ruženec 18.10. 2018
PROJECT ,,ENGLISH WEEK 2018“ 21. – 25. máj 2018
Zelený svet - zmena či premena
POKUS: Výroba a odpal rakety
Vianoce 2017
50. výročie otvorenia Základnej školy (1)
50. výročie otvorenia Základnej školy (2)
50. výročie otvorenia Základnej školy (3)
50. výročie otvorenia Základnej školy (4)

Deň učiteľov v našej škole - žiacky spevácky zbor
Účinkujú členovia amatérskeho školského divadla Divadielko na kopci pri ZŠ Spišský Štiavnik







Práca žiakov 6. ročníka
ZŠ Spišský Štiavnik
nahrané: 14. 4. 2009

webzsspisskystiavnikzsspisskystiavnik.sk

Kalendár voľných dní
<< December 2024 >> 
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Končí sa projekt astronómia-veda pre žiakov a učiteľov

V roku 2007 bola našej ZŠ ponúknutá možnosť zapojiť sa do projektu POPULARIZÁCIA VEDY NA ŠKOLÁCH, ktorého cieľom bolo v priebehu troch rokov  prístupnou, zajímavou a hlavne zrozumiteľnou formou sprostredkovať nové poznatky a objavy z náročnej oblasti astrofyziky širokému spektru žiakov, učiteľov i verejnosti. Tri roky práve uplynuli, projekt končí a myslím, že veľmi úspešne.

 

 Mnohým z nás rozšíril obzory a pre žiakov strašidelný pojem astrofyzika, už hádam nie je až takým strašiakom.

        V rámci projektu sa konalo viacero kôl prednášok v budove školy, kde boli naši žiaci rozdelení do skupín podľa ročníkov, čomu bola prispôsobená aj obsahová náročnosť prezentovanej témy. Prvý okruh prednášok sa konal na jeseň 2007 a úvodné témy mali za cieľ dostať poslucháčov takpovediac „do obrazu“. Boli zamerané na vysvetlenie a pochopenie pojmu astrofyzika, na jej vznik, históriu a vývoj ako vednej disciplíny. Témy odprezentované v lete toho istého roku  išli viac do hĺbky ako napr. vznik a vývoj Slnečnej sústavy, stavba  Slnka, jeho fungovanie atd. Počas trvania projektu bolo odprezentovaných celkovo osem tématických okruhov.

      Každá prednáška, ktorá sa konala či už v našej škole, alebo priamo na pracovisku SAV v Tatranskej Lomnici, bola doplnená obrazovou prezentáciou, mala vysokú profesionálnu úroveň a hlavne bola prezentovaná veľmi zrozumitelným jazykom pre laika či žiaka, aj keď mnohokrát išlo o náročné témy.

      Súčasťou projektu boli aj početné výlety a exkurzie na blízke pracoviská Astronomického ústavu SAV, kde si mohli žiaci a vyučujúci prezrieť a doslova ohmatať rôzne zložité prístroje a pozorovacie aparatúry. Okrem toho lektori každý polrok pre našu školu pripravili a nechali vyrobiť veľkoformátové postery  týkajúce sa jednotlivých prezentovaných tém. Vyvrcholením bola exkurzia na Kanzelhohe - observatóriu v rakúskych Alpách .

      V týchto dňoch projekt finišuje a dočerpávajú sa posledné, na to určené financie. 24. septembra sa konala na urbárskej chate  jedna z posledných akcií. Išlo o pozorovanie objektov viditeľných na nočnej oblohe. Aj keď páni astrofyzici prišli vybavení špičkovým ďalekohľadom, kvôli kompletnej oblačnosti, sa prešlo na náhradný program, ktorým bola opäť stoparcentne pripravená a perfektne odprezentovaná prednáška. Táto akcia bola spojená aj s príjemným posedením pri guláši a pečených klobáskach a bola určená nielen žiakom a učiteľom, ale aj širokej verejnosti. Úplný záver nás čaká v dňoch 23. a 27. októbra 2009, kedy sa najprv žiaci a potom vyučujúci zúčastnia záverečných prednášok a exkurzií priamo na pracoviskách SAV v Lomnickom sedle a na Lomnickom štíte.

       Na záver sa chcem v mene všetkých zúčastnených poďakovať ľuďom, ktorí to majú všetko  na svedomí.  Vďaka ich zápalu pre vedu a poctivo odvádzanej práci sme mnohí, ako učitelia tak aj žiaci,  získali mnoho krásnych zážitkov, ale hlavne  prepotrebných vedomostí.

      Naše poďakovanie patrí prednášajúcim a organizátorom projektu, zamestnancom Astronomického ústavu SAV z oddelenia fyziky slnka, RNDr. Alešovi Kučerovi CSc.,

Mgr. Júliusovi Kozovi PhD. a Mgr. Petrovi Gömörymu PhD.

 

Alexander Ištvanko

 
TOPlist