Aj keď rozpoznať šikanu nebolo nikdy celkom jednoduché, pri kyberšikane narážame na tento problém dvojnásobne. A pritom môže mať oveľa závažnejšie dôsledky ako bežná šikana, takzvaná šikana tvárou tvár. Hlavným znakom šikany je opakované správanie, ktoré vedie k zámernému ublíženiu dotyčnej osobe.
Dňa 12.2. 2015 sa na našej škole uskutočnila beseda na tému šikana, kyberšikana. Zástupcovia pedagogicko – psychologického centra z Popradu žiakom na konkrétnych príkladoch vysvetlili tieto dva pojmy. Beseda bola svojím obsahom aj formou prispôsobená žiakom 1. aj 2.stupňa. Bola vedená takým spôsobom, aby sa žiaci mohli aktívne zapájať do besedy formou otázok. V posledných rokoch si agresori berú na pomoc veľmi silnú zbraň, s ktorou môžu dotyčnému urobiť zo života doslova peklo - internet. Prostredníctvom neho môžu byť svedkom ponižovania dotyčného tisíce ľudí, a to za relatívne krátky čas. Preto je veľmi dôležité, aby si deti vedeli včas uvedomiť, že niečo nie je v poriadku, že sú šikanovaní.
Vyhnúť sa kyberšikane je skrátka ťažké. Najlepším opatrením je - rovnako ako pri čomkoľvek - prevencia. Mnohé školy majú školským poriadkom zakázané používať mobilné telefóny v priebehu vyučovania a nezatvárajú oči pred zistenými prejavmi kyberšikany, ale aktívne ju riešia a vinníkov trestajú. Medzi žiakmi prebieha systematická osveta, na problematiku kyberšikany pútavým spôsobom upozorňujú aj internetové servery. Hlavná zodpovednosť by však mala byť v našich rukách. Osvojme si zásady bezpečného správania sa na internete a nevystavujme sa zbytočnému riziku.
Na Slovensku sa aj týmito problémami zaoberá projekt Zodpovedne.sk. Pokiaľ sa stanete terčom kyberšikany, neváhajte vyhľadať pomoc. Nepokúšajte sa agresora na vlastnú päsť vypátrať ani inak kontaktovať. Radšej sa obráťte na správcu servera, prípadne internetové a telefonické linky, ktoré sa špecializujú na túto problematiku. Pokiaľ cítite, že je to potrebné, neváhajte vyhľadať pomoc, pretože to, že ide o virtuálne kopance, neznamená, že nie sú skutočné. Človeka bolia rovnako a niekedy si s nimi skrátka sám poradiť nedokáže.
Ako spoznáte, kedy je načase uvažovať o možnosti, že sa dieťa stalo obeťou kyberšikany? Naznačiť vám to môžu niektoré varovné signály: - dieťa prestalo používať počítač, už temer nechodí na internet, hoci ho v minulosti často navštevovalo, - dieťa náhle ukončí prácu s počítačom, - dieťa po odchode od počítača vyzerá rozrušené, nie je vo „svojej koži", - premenlivé správanie, - dieťa je sklesnuté. depresívne, plačlivé, - nemá chuť do jedla, pripadne trpí nespavosťou, - dieťa je nervózne pri čítaní SMS alebo e-mailov, - somatické problémy, napríklad bolesti hlavy, brucha, točenie hlavy, - nechuť chodiť do školy, vyhýbanie sa škole, - zhoršenie prospechu.
|